Autor Téma: Nestartuje.  (Přečteno 11325 krát)

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Nestartuje.
« kdy: Srpen 31, 2019, 05:22:34 odpoledne »
Zdravím kolegové,
Před pěti týdny jsem provedl výměnu kapalin(viz mé předešlé vlákno)na Pegasu 650ie a pořídil novou baterii Motobatt. Motorka šlapala hezky. Párkrát jsem se projel. Pak mě čekala měsíční služební cesta. Po návratu se chci projet. Mimo jiné úkony preventivně proměřím napětí na baterii - 12,8V. Zapnu zapalování a ozve se palivové čerpadlo s pískavým zvukem, jako když byla stará baterie slabá. Zkouším nastartovat a startér sotva jednou otočí klikou. Hodím baterii na nabíječku(CTEK MXS5.0 tester). Proběhne asi 15s dobíjené a nabíječka hlásí, že je baterie na 100%. Druhý pokus o nastartování. Palivové čerpadlo už zní normálně, startér točí hezky, no motorka nenaskočí. Jako by jednotka zablokovala zapalování. Nesetkal se s tím někdo? Taky jsem si všimnul, že přestala svítik kontrolka tlaku oleje, ale to může být jen spálená žárovička.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #1 kdy: Srpen 31, 2019, 05:58:13 odpoledne »
Cau me se jednou stalo na IE vecer jsem prijel rano motorka jen tocila a nic prvne jsem sel po svicce a tam byla chyba svicka cerna a jiskřila uplne vevnitř toho jiskriste rikase tomu ze je zanesena vodivými usazeninami ocistil jsem tu vnitrni keramiku opatrne sroubovackem az svicka zacala jiskřit na jiskristi kde ma a po namontovani hned naskočila.hledal jsem pricinu a je to bohatou smesi paliva ubral jsem na ridici jednotce a uz se to nestalo je to 4 roky.

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #2 kdy: Srpen 31, 2019, 06:21:24 odpoledne »
Děkuji za rychlou odpověď. To by mohlo být ono. Pač nic jiného mě nenapadá. Kdyby bylo něco s okruhem zapalování, tak se rozbliká kontrolka, ne? Před dovolenou jsem koupil novou svíčku(nevím jak stará je ta původní), ale nepodařilo se mi odpojit přívody paliva, abych shodil nádrž. Přitom je to prý jednoduché, no ty mé jsou nějak zatuhlé. Tak jsem svíčku ještě neměnil.
A to, že poprvé sotva jednou startér protočil kliku, nemůže být problém s dekompresorem? Už se mě to stalo párkár, vždy po delším odstavení.
Po jak velých krocích jsi ubíral bohatost směsi 1/4 - 1/2 otáčky? Všiml jsem si, že můj šroubek je pojištěný lepidlem. Nevím jestli je to originál, nebo se v tom už někdo vrtal.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #3 kdy: Srpen 31, 2019, 06:39:47 odpoledne »
Takže nádrž stačí povolit z držáku a posunout kousek do zadu a už jsi na svíčce a bohatost jsem napřed pootacel po jedné otáčce a tet po letech ji mám ubranou úplně ona jde točit pořád do kola ale je v úplném tichu slyšet takové jemné loupání jak něco přeskakuje při ubírání do mínusu. A to startování nevím když nezafunguje dekompresor tak motor se jakoby pootočí a dál nejde při druhém pokusu to vždy protočilo. Jestli funguje poznáš tak že ubyras volnoběh nebo motor pridusis přes spojku a ozve se zretelne klapání jak palec chytá o ventilovou podložku.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #4 kdy: Srpen 31, 2019, 06:45:28 odpoledne »
Jo a také mám šroubek na řídící jednotce zaaretovany malým sprajcem za jízdy se pomalinku pootaci a obohacuje směs a vyměň vzduch filtr to dělá hodně.

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #5 kdy: Srpen 31, 2019, 08:12:16 odpoledne »
Aha, dělá to právě jen po delší odstávce. Když poprvé zkouším nastartovat, někdy to sotva pootočí klikou, dál nic. Ale stačí to zkusit zachvíli a už točí normálně. Tak mě napadlo, jestli není nějaký zašpiněný/zalepený, až při následném startu povolí. S velkoobjemovým jednoválcem opravdu nemám žádné zkušenosti. No poznávání je o to zajímavější. A taky díky skvělým lidem na fórech jako jsi ty, kteří se podělí o cenné zkušenosti.
Filtry, olejový i vzduchový, jsem měnil při výměně oleje v červenci. Zítra zkusím vyměnit tu svíčku a hodím info. A jestli se ukáže, co jsi psal, uberu směs . Předpokládám - ve směru hod. ručiček bohatost zvyšuji, proti směru ubírám?

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #6 kdy: Srpen 31, 2019, 08:47:17 odpoledne »
Jj jak píšeš je to tam namalované . Pak dej vědět jak to dopadlo svíčka se mění po 12000 km.

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #7 kdy: Září 01, 2019, 06:14:32 odpoledne »
Ač mám dost 18mm klíčů na svíčky, různých délek a tvarů, nemám ani jeden, který by šel na Pegaso. Takže se výměna svíčky nekoná, dokud nepořídím vhodný. Aspoň jsem zjistil, že je tam dané Denso.  Já pořídil klasiku NGK DR8EB. Když jsem rezignoval na výměnu, aspoň jsem, ze zajímavosti, ubral bohatost směsi o jednu otáčku (vážně to jemně cvaká) a zkusil nastartovat. Motor měl snahu naběhnout a  tak 2-3s běžel, pak chcípnul. Špatně, ale běžel. Poté se už nastartovat nepodařilo. Už abych měl vhodný klíč...
Nesvítící kontrolka tlaku oleje vyřešena. Špatný kontakt na čidlu. Po vyčištění informuje jak má.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #8 kdy: Září 01, 2019, 07:03:51 odpoledne »
Ja svicku vytahuji obtizne dam tam trubkovy klic pak do dirky tyčinku ta nevychazi durch přes obe dirky dam jen do jedne a povolim pak uz to jde rukama. A bohatost ladit s bezicim motorem. A při zanesene svicce mi motor také jenom zablafal a nic.

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #9 kdy: Září 03, 2019, 11:48:12 dopoledne »
V kelly jsem koupil trubkový klíč 16-18 délka 120 mm. Sedne perfektně. Někdo z minulých majitelů Pegasu dopřál to nejlevnější, svíčku Denso X24ESR-U za 60,-. Po vymontování byla pěkně začernalá a kolem paty izolátoru zapatlaná něčím, co vypadalo jako rozpuštěná vazelina. Tam to, jak psal Jirka, jiskřilo. I když, jiskřilo je silné slovo, spíš náhodně vybíjelo. Po namontování nové NGK jsem se až lekl, jak rychle motor naskočil a jak hladce šel. Úplně změnil zvuk a bleskově jde do otáček. Preventivně jsem ubral ještě jednu otáčku na směsi.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #10 kdy: Září 03, 2019, 04:55:50 odpoledne »
jsem rad ze jsem se trefil tu bohatost uber klidne 5 otáček musí to jit lehounce za plynem cus j.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #11 kdy: Září 08, 2019, 12:37:37 odpoledne »
Včera jsem menil svicku tak jsem ji po 6000km poprvé vysrouboval a celkem hezky do tmave cihlova opalena tak snad vse ok.

Offline brumendo

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 1
  • Karma: 0
Re:Nestartuje.
« Odpověď #12 kdy: Září 09, 2019, 09:15:30 odpoledne »
Zdravím pánove,mohu se přidat ať nezakládám nové téma ,mám problem.Aprilia pegaso 650 (1998).Motorku vlastním 5let,nikdy žádný vetší problem.Teď jsem převezl motorku cca 30 m do garaže.A ráno prasklá pružinka volnobežky.Dobrá moto jsem rozebral,pružinku vyměnil,moto točí a nechytne.Tak skouším svíčku 4ks jiskru házi,ale moto nechytne,svíčka suchá,tak jdu po karburátorech vše se jeví ok,namontuji zpět,zaplavím komory,zkouším startovací sprej a moto ani neblafne..Měl by prosím někdo nejaký nápad než začnu rozebírat motor,nejak mě to smeřuje k ventilům.Diky za rady Jirka.

Online JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #13 kdy: Září 10, 2019, 05:59:37 dopoledne »
Čau předpokládám že máš dost benzínu v nádrži na tom už se pár lidí spálilo a že cesta paliva je čistá a volná že ho zkrátka přitéká dost. Další věc neodletoval se ti drát od snímače otáček jak jsi dělal volnobezku mohl jsi o něj zavadit to bych zkontroloval. No a co se týče ventilů jedině že by se netocily vačky a to by musel prasknout řetěz a tomu nevěřím. S karburátory ti neporadím mám IE pak dej vědět co tomu bylo čau Jirka.

Offline MarcBrut

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: 1
Re:Nestartuje.
« Odpověď #14 kdy: Září 13, 2019, 07:14:52 odpoledne »
Další poznatek. Když nejedu pár dní a poté startuji, tak mi při prvním tlakování píská palivové čerpadlo. Je to normální jev, nebo se mám připravovat na brzkou výměnu?