Autor Téma: Chladič a expanzní nádoba  (Přečteno 7853 krát)

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Chladič a expanzní nádoba
« kdy: Srpen 31, 2022, 08:28:25 dopoledne »
Původně jsem si myslel, že mi proniká voda do oleje vinou špatného těsnění. To se teď po delší cestě nepotvrdilo, šlem u víčka zmizel a nový už se nevytvořil. Řešil jsem ale jinou věc. Po cca osmdesáti ujetých kilometrech se přelilo asi čtyři deci vody do expanzky. Motor potom hůře chladil, respektive teplota stoupla z obvyklých 60-70 stupňů na 80+. Ve městě by šla i výš. Když sem zastavil, povolil víčko chladiče a ručně kapalinu dolil, tak se vše vrátilo k normálu. Ke zpětnému nasátí kapaliny z expanzky nedošlo. Za dalších několik desítek kilometrů se situace opakovala. Myslel sem, že motor tlakuje do vody, ale stane se to jenom když je motor hodně ohřátý. Kdyby to tlakovalo z válce, tak to dělá asi i za studena, nebo ne? Každopádně s vyrobil novou expanzku a umístil ji pod palubovku nad úrovní chladiče. Má menší objem, než ta původní pod motorem, ale snad to bude fungovat. Odvzdušňovací přepad sem svedl do té původní, takže když toho vyfoukne chladič víc než tři deci, tak to nepůjde na zem. Víčko se zdálo v pohodě, ale nejspíš to bude jádro problému. Nějaký jiný názor?

Offline JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #1 kdy: Srpen 31, 2022, 09:39:09 dopoledne »
Čau to bude těsnění pod hlavou 4deci je moc a těsnění si objednej od merako Zlín už ho tam mám 10 let a 50000 km😉
« Poslední změna: Srpen 31, 2022, 10:19:32 dopoledne od JIRKAOLO »

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #2 kdy: Srpen 31, 2022, 10:23:29 dopoledne »
No obávám se, že to bude to těsnění. Nikdo to nechce dělat, já to nikdy nedělal, takže taky ne. A proč se to nestane při kratších projížďkách, vždyť jestli je to těsnění, tak by to mělo tlakovat furt? Když sem to zkoušel na místě nechat ohřát a místo expanzky sem měl na zkoušku petku přidělanou k zrcátku, tak to v jednu chvíli při teplotě nad devadesát vytlačilo asi deci vody. Po vychladnutí motoru si to vzalo zpět. Z toho sem usuzoval, že je možná jen špatné víčko na chladiči.

Offline JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #3 kdy: Srpen 31, 2022, 10:40:35 dopoledne »
Stačí ji pořádně prohnat a expanzka bude plná. Odkud jsi?

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #4 kdy: Srpen 31, 2022, 10:42:22 dopoledne »
No to by odpovídalo. Když jezdím po městě, na koupačku nebo do práce, tak se neděje nic... Jsem z Pardubic.

Offline JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #5 kdy: Srpen 31, 2022, 10:54:51 dopoledne »
V Liberci je kluk co to fakt umí

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #6 kdy: Srpen 31, 2022, 12:45:52 odpoledne »
Hmmm... To je pro mě trochu z ruky.

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #7 kdy: Říjen 11, 2022, 11:59:38 odpoledne »
Tak nová expanzka zdá se funguje dobře. Schválně sem to pořádně prohnal a nechal potom na místě ohřát na cca 100 stupňů. V expanzce se objevila voda, která se ale po vychladnutí motoru vrátila zpět do chladiče.

Offline JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #8 kdy: Říjen 12, 2022, 05:28:01 dopoledne »
Tak snad to bude ok😃🏍️🤘

Offline Ifin

  • Registrovaný člen
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: 0
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #9 kdy: Květen 19, 2023, 10:05:09 odpoledne »
Tak jsem si řekl, že když už ta moje chladící soustava funguje, tak jí dopřeju nové chladící médium. Takže sem sundal pumpu, vytekla lehce narezlá voda s jemným bordýlkem. Nalil jsem novou nemrzku a výsledek se dostavil... Těsnění kolem pumpy mírně sákne... Doteď to zřejmě těsnilo tím bordýlkem. Otázka do fóra, shánět nové těsnění, nebo to něčím podmáznout?

Offline JIRKAOLO

  • Pravidelný návštěvník
  • **
  • Příspěvků: 206
  • Karma: 1
Re:Chladič a expanzní nádoba
« Odpověď #10 kdy: Květen 20, 2023, 06:57:42 odpoledne »
Udelat nove tesneni